perypetie Karguli i Pawlaków na nowo rozgrzały serca widzów. Film w gwiazdorskiej obsadzie „Sami swoi. Początek” w weekend premierowy przyciągnął do kin ponad 220 tysięcy widzów.

Film „Sami swoi. Początek” w weekend premierowy obejrzało ponad 220 tysięcy widzów. Strzałem w dziesiątkę okazało się zaproszenie do projektu Artura Żmijewskiego, który podejmując się pracy nad prequelem jednego z pomników polskiej kinematografii, tym razem pojawił się nie przed, a za kamerą. Opowieść o młodości Kargula i Pawlaka jest jego debiutem fabularnym w roli reżysera i to debiutem udanym na co uwagę zwracają nie tylko widzowie, ale również krytycy.

Zobacz zwiastun

Trochę się bałem, ale niesłusznie, bo film „Sami swoi. Początek” okazał się filmem udanym.(…) Powinniśmy się ucieszyć, że wyszło, że ta opowieść pasuje do znanej już historii.

            Tomasz Raczek, wideorecenzja na kanale You Tube (link)

 

Mam poczucie, że Artur Żmijewski rozbroił bombę oczekiwań. Jako debiutujący w pełnometrażowej fabule reżyser stworzył niezwykle ciepłą i urzekającą zaangażowaniem opowieść o bohaterach, których miliony Polaków doskonale znają. A to jest zadanie karkołomne – mówimy tu przecież o scenariuszu związanym z filmowymi legendami. (…) zdecydowanie nie mam poczucia zbezczeszczonej świętości. Ten film jest trochę jak ciepły kocyk, którym człowiek się otula w zimny wieczór.

                Justyna Bryczkowska, kultura.gazeta.pl (link)

 

Recenzenci chwalą scenariusz filmu „Sami swoi. Początek”, który wyszedł spod pióra Andrzeja Mularczyka, twórcy wszystkich części kultowych już produkcji o Pawalakach i Kargulach.  Podkreślają jednak, iż to właśnie dzięki sprawnej reżyserii Artura Żmijewskiego opisana kilkadziesiąt lat temu historia zrozumiała jest dla współczesnego widza.

 

Humor z filmu Żmijewskiego porównać można tylko do pierwowzoru. (…) Trzeba przyznać, że scenariusz Arkadiusza Mularczyka naprawdę wciąga. I to nie tylko tych, którzy „Samych swoich” znają na pamięć. Dla nich to będzie sentymentalna podróż do Krużewnik, a dla młodych – wcale nienudna wycieczka w przeszłość.

            Magdalena Drozdek, Wp Film (link)

 

Żmijewski tłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisuje świat, w którym żyli przed przybyciem na tzw. Ziemie Odzyskane. I udaje mu się to zrobić w sposób zrozumiały dla współczesnego [czytaj: młodszego] widza.

                Dominik Jedliński, Onet Kultura (link)

 

Krytycy pochwał nie szczędzą również Adamowi Bobikowi, który kreując własną postać Władysława Pawlaka umiejętnie wplątał w nią elementy, którymi ponad pół wieku temu zachwycał również Wacław Kowalski.

 

Jeśli można mówić, że „Początek” na tle wcześniejszej trylogii ostatecznie broni się jako produkcja i film, jest to również zasługą Adama Bobika, który w roli młodego Pawlaka skorzystał ze scenariusza Mularczyka, jak zwykle pełnego charakterystycznych powiedzeń, gwary i zabawnych ripost.

            Jacek Cieślak, Rzeczpospolita (link)

 

Lista kin, w których obejrzeć można film „Sami swoi. Początek”, dostępna jest na stronie z repertuarem.

 

***

SAMI SWOI. POCZĄTEK

Gatunek: komedia, obyczajowy

 

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.    

 

Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz  Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka)

Reżyseria: Artur Żmijewski

Zdjęcia: Piotr Śliskowski

Scenariusz: Andrzej Mularczyk

Reżyser castingu: Piotr Bartuszek

Scenografia: Ryszard Melliwa, Marcin Dyakowski

Dekoracja wnętrz: Radosława Burdzy

Kostiumy: Emilia Czartoryska

Charakteryzacja: Pola Guźlińska

Montaż: Jarosław Barzan

Dźwięk: Dariusz Stanek, Przemysław Kamieński
Muzyka: Paweł Lucewicz

Producent wykonawczy, kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Producent: Tomasz Kubski, Mikołaj Fajks

Produkcja: CK Dezerterzy

Koprodukcja: TVN Warner Bros. Discovery, NEXT FILM, Sanit Trans, WFDiF,  Xawery Konarski

Partner: Województwo Świętokrzyskie

Dystrybucja: NEXT FILM 

Trending News
„Mroczny Rycerz powstaje” na wielkim ekranie Multikina!

16 września w kinach sieci Multikino w ramach cyklu „Kultowe Kino” widzowie będą mogli zobaczyć produkcję „Mroczny Rycerz powstaje” w reżyserii Christophera Nolana. Bilety można już nabyć w kasach kin, na stronie internetowej www.multikino.pl oraz przez aplikację mobilną.   We wszystkich kinach sieci Multikino w każdy poniedziałek…

Więcej
Arek Kłusowski w kuli dyskotekowej
Arek Kłusowski: niezwykły finał cyklu koncertów „Letni Live”

Znany polski muzyk zagrał nietuzinkowy klubowy koncert w Warszawie na brzegu Wisły, dla którego specjalnie nasycił swoje utwory elektronicznym brzmieniem, a także zaskoczył publiczność, pojawiając się w środku ogromnej kuli dyskotekowej, stworzonej na ten wyjątkowy wieczór. Występ odbył się w ramach cyklu „Letni Live”, organizowanego…

Więcej